מידע חיוני בקליפורניה

קליפורניה נחשבת למדינה המוזהבת של ארצות הברית ואחת המדינות הגדולות והחזקות בה. המדינה מהווה מוקד משיכה לתיירים, מטיילים, עובדים ואנשי עסקים מכל העולם. בקליפורניה צמחו חלקים מהותיים בתרבות ובכלכלה של ארצות הברית כולה וכן מדינות רבות בעולם הושפעו ממנה. הכתבה הבאה, מפרטת מידע חיוני על המדינה – כל מה שכדאי ומומלץ לדעת בטרם תגיעו לבקר בה.

גיאוגרפיה

קליפורניה ממוקמת בחוף המערבי של ארצות הברית. היא גובלת בשלוש מדינות שונות של ארצות הברית; מצפון עם אורגון, וממזרח עם נאבדה ואריזונה. כמו כן בחלקה הדרומי ביותר היא גובלת עם מקסיקו. עיר הבירה של קליפורניה היא העיר סקרמנטו בעוד העיר הגדולה ביותר במדינה היא לוס אנג'לס. בקליפורניה כולה חיים למעלה מ– 37 מיליון בני אדם.

מתי להגיע?

מכיוון וקליפורניה היא מדינה עצומה בשטחה וגודלה, אזורים שונים בה יכולים ליהנות ממזג אוויר שונה לחלוטין. באופן כללי, היא מאופיינת במזג אוויר ים תיכוני, המזכיר את האקלים שלנו כאן בארץ. עונות השנה במדינה תואמות את עונות השנה שלנו, כאן בישראל.

אם אתם מעוניינים להתאים את ביקורכם למזג האוויר מומלץ לבדוק לאיזה אזור אתם מתכוונים להגיע. לוס אנג'לס וסן פרנסיסקו למשל, נהנות ממזג אוויר מושלם כמעט כל השנה.

לעומת זאת באזורים הצפוניים של קליפורניה, עשוי להיות קר ומושלג בחורף ולכן מומלץ להגיע בעונת הקיץ (יוני – אוגוסט). זאת בעוד באזורי הדרום של המדינה, מזג האוויר מאופיין בחום ויובש ולכן עונות האביב (מרץ – מאי) והסתיו (ספטמבר – נובמבר) עשויות להיות עדיפות למי מכם שסובל מחום.

שעון

הפרש השעות בין ישראל לקליפורניה הוא עשר שעות אחרי שעון ישראל. קידומת קידומת הטלפונים בקליפורניה משתנה על פי אזורי החיוג. ממש כפי שבישראל לכל עיר או אזור, קידומת שונה, כך גם בקליפורניה. באופן כללי בכדי לחייג לארצות הברית מהארץ, יש לחייג את הספרה 1 ולאחר מכן את הקידומת של האזור. לעיתים, באזורים גדולים במיוחד, ישנן כמה קידומות שונות.

להלן רשימת הקידומות של הערים הגדולות:

  • לוס אנג'לס – 323 / 213
  • סן פרנסיסקו – 650 / 415
  • סקרמנטו – 916
  • סן דייגו – 935 / 858 / 619

מתח חשמלי

מתח חשמלי או במילים אחרות – שקעים וחיבור לחשמל, רלוונטיים במיוחד ויש להתכונן אליהם מראש עם מתאמים מיוחדים. המתח החשמלי בקליפורניה שונה מישראל – בארה"ב משתמשים בין 110-127 וולט. השקע בו משתמשים בארה"ב נקרא בשפה בינלאומית – TYPE A .

כל פעולה הכי פשוטה של טעינה, החל ממכשיר סלולרי ועד למחליק שיער או כבל של מחשב, לא יוכלו להתבצע ללא מתאם בין השקע לתקע. ניתן להיערך מראש ולקנות ערכת מתאמים בינלאומית, המכילה את כלל המתאמים למדינות בעולם. המתאם מולבש על התקע של המכשיר החשמלי ומאפשר לחבר אותו לשקע האמריקאי.

תחבורה

בקליפורניה יש תשתיות מפותחות במיוחד בכל הנוגע לתחבורה. במדינה שני נמלי תעופה גדולים הנמצאים בלוס אנג'לס ובסן פרנסיסקו. כמו כן רכבת של חברת "אמטרק" האמריקאית מחברת בין הערים הגדולות. בתוך ערים גדולות ומרכזיות כגון לוס אנג'לס וסן פרנסיסקו, ישנה תחבורה ציבורית מפותחת גם כן – רכבת תחתית, רכבת מהירה, אוטובוסים ומוניות.

ממשל

קליפורניה היא מדינה ליברלית באופייה אך משלו בה גם חברי מפלגת הדמוקרטיים וגם חברי מפלגת הרפובליקנים. למעשה, מושל נבחר מידי ארבע שנים, ממש כמו ראש ממשלה בישראל או נשיא בארה"ב. המושל הוא מעין ראש מדינה מקומי, הכפוף לממשל הפדרלי של ארה"ב.